Innan jag dog av tråk satt jag och sydde i blixtlås i Rosedale ikväll. Jag hade varit hysteriskt noggrann och mätt och mätt när jag stickade det sista så att blixtlåset skulle vara lagom. Men när kanterna var stickade och jag hade uppfunnit ett sätt att få rätsidan ut både på krage och framkant var blixtlåset ändå för kort.
Vad är det för ett förbenat projekt jag driver?
Jag klippte av blixtlåset.
Sedan tog det tråkiga vid. De transatlantiska bloggbrudarna brukar göra slideshows vid sådana här tillfällen och jag förstår nu varför.
Det är så gudomligt tråkigt att sy för hand att varje tillfälle att lägga ned arbetet måste vårdas ömt. Jag inte bara tog bilder av mitt handarbete utan passade även på att olja en bokhylla och krama familjen.
Hur syr man i blixtlås?
1. Nåla fast. Se bild 1. Se till att det inte drar sig åt något håll. Ska det mönsterpassas, mönsterpassa. Hellre för mycket stickat än för mycket blixtlås.
2. Kasta fast kanterna på avigsidan. Se bild 3. Ta bort nålarna.
3. Gjorde jag inte än. Jag dog av tråk. Bonniers stora bok om stickning säger efterstygn från rätsidan. Det får bli en annan dag. (Claudia säger: fram med symaskinen.)
PS: Jag är verkligen för kass. Tydligen har jag hoppat över Det Viktiga Momentet Tråcklingen.
Det måste göra mig till Rebell?
Sänder min sympati.....
hoppas att bokhyllan blev bra.
:-)
Posted by: Johanna | March 04, 2005 at 10:36