« WWKIPD + ångbåtskryssning | Main | FO »

June 15, 2007

Comments

Vifslan

Haha, sicket flyt! När jag stod och diskade imorse kom jag att tänka på just den tröjan och att det borde gå att få tag i mönstret vid det här laget, så jag satte mig framför datorn i avsikten att undersöka just detta, fast först var jag förstås tvungen att kolla alla mina bloggfavoriter... Ibland ska man ha tur!

Den är så fruktansvärt fin att man blir alldeles matt. Jag ska sticka den om jag så döden dör på kuppen.

Fríða

hej, ooohhh vilka härliga böcker! har du hittat någon som säljer dom häri Europa? tycker det ser ut som de bara listar upp försäljare i Amerika.
hälsningar från Island
Frida

Tina

Den är ju bara så snygg! Jag gillar egentligen inte den sorts urringning, men jag tror att den tröjan kan komma undan med vad som helst.

Marika

Ååååh.... attans att boken inte verkar ha kommit än.

Marika H

Vifslan: Varför skulle man dö om man stickar den? Jag skulle tro att man blir rätt lycklig? :)
Frida: Jag har inte letat så noga, men det ska väl inte vara omöjligt att shoppa från Amerika?
Tina: Gilla och gilla... jag tycker som du - den går utanpå vad man vanligtvis gillar och inte.
Marika L: Men augusti är snart.

Vifslan

Att sticka den skulle kunna bli en rätt vansklig seglats för min del, för jag är URUSEL på fair isle. Det kan leda till frustration, raseri och sedermera möjligen sammanbrott och död. Men jag tänker som sagt ta risken. Vad ska en stackars stickerska göra? ;-)

Katarina

Åh, så plågsamt!! Fy F*N vad snygg den är! Måste. Ha. Nu.

Hillevi

Boken kommer antagligen att finnas direkt från Jamiesons, de har nog bara inte hunnit lägga ut den på sin sida ännu (jamiesonsshetland.co.uk/jamiesons/).
Undrar egentligen hur ensam man kommer att bli om den där tröjan :)?

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)

Sök

  • Google

    NÄTET
    STICKIGT

***


Stickböcker


Blog powered by Typepad