Om jag har en drömtröja? Jo tack.
Såklart. Det är ju bara det där med att när använder man den? När ska man stajla med den?
Och passformen! Stora kulturtanter behöver inga box-shaped sweaters överhuvudtaget.
Innsvinget jakke med broderi / Kari Haugen
Går inte att glömma bort. Häromdagen fick jag faktiskt en vision av den bästa färgställningen. Inspirationen kom från she who shall not be named. Varför krångla? Svart, grått, broderier i folkliga färger, troligen exakt hur fint som helst. Men så var det ju det där med passformen och storleken. Finns det något som talar för att jag fixar att räkna om och räkna större?
Jodå, jag är bättre på att sticka nu än för fem år sedan. Och hybris har jag fortfarande.
Cabled riding jacket / Teva Durham [Ravelrylänk]
Jag drömmer mardrömmar om att swatcha till den här. Det kommer aldrig att gå bara.
Double twist princess seam jacket / Teva Durham [Ravelrylänk]
En riktig Teva-produkt. Obegriplig beskrivning, obegripligt strukturmönster, garn som inte finns längre, skitful sample. Men sådan potential. Jag kan inte glömma den heller.
Arangenser [Ravelrylänk]
Garn - check. Bok - check. Stickor - check. Törs inte börja. Kommer inte att passa. Garnet kommer att ta slut. Jag kommer att bli olycklig. Kvoten aptjocka tröjor hemma är förresten full.
Hoppsan. Ett WIP minsann.
Men vi kanske inte behöver vältra oss i hur det går med det.
.
Så många vackra. Men jag har bestämt mig för att Durhams Cabled Riding Jacket gör att man (läs: jag) ser tjock(are) ut. Så det så!
Posted by: Katarina | September 06, 2010 at 22:03